fbpx

Świeradów-Zdrój

Świeradów- Zdrój – niewielkie miasteczko (ok. 4700 mieszkańców), położone na wysokości 450-710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy (w tzw. Obniżeniu świeradowskim) nazywane jest perłą uzdrowisk dolnośląskich. Unikalny, podgórski klimat, sieć szlaków turystycznych i rowerowych, zasoby naturalnych surowców leczniczych: wody mineralne, wody radonowe, złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych i narządów ruchu, przyciąga turystów i kuracjuszy od XVIIw. Tutejsze wody lecznicze, radoczynne szczawy, o różnym stopniu zmineralizowania, używane zarówno do picia, jak i do kąpieli oraz okłady borowinowe, leczą przede wszystkim choroby reumatyczne, narządów ruchu, układu krążenia oraz choroby kobiece.

dom zdrojowy
 

Dom Zdrojowy w Świeradowie

Historia miasta, a raczej pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1524r. Odkryte już wtedy wody mineralne, dopiero ponad sto pięćdziesiąt lat później zostały zbadane i uznane za lecznicze. Magiczne, uzdrowiskowe moce przyczyniły się do budowy Domu Zdrojowego (1899r.) w otaczającym go Parku Zdrojowym. O wyjątkowości tych miejsc stanowią: najdłuższa na Dolnym śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem, z której podziwiać można uroki Świeradowa i okolic.

Uznane i rozsławiane uzdrowisko do 1945r jako Bad Flinsberg, dopiero po II wojnie światowej, wraz z nową nazwą uzyskało prawa miejskie.

 

Obecnie miasto swój klimat oprócz Domu i Parku Zdrojowego, neogotyckiego kościoła parafialnego, św. Józefa Oblata i NMP z 1897 r. zawdzięcza także typowej uzdrowiskowej zabudowie w centrum oraz licznymi drewnianymi chatami sudeckimi z XIX w. na peryferiach.

Tu zaczyna się, ciągnący się przez całe Sudety Główny Szlak Sudecki im. Orłowicza. Stąd też wychodzą trasy w stronę: Szklarskiej Poręby i Karkonoszy; Karłowa i Gór Stołowych. Turyści preferujący krótkie górskie wypady, z przyjemnością wybiorą się trasami spacerowymi, w stronę górujących nad Świeradowem: Stogu Izerskiego lub Sępiej Góry.

świeradów-zdrój z lotu ptaka
 
loading
×
Zapytaj o wolny termin
close slider

    Willa Aleksander-Panorama

    Zapytaj o wolny termin